Kullanıcı Aletleri

Site Aletleri


kaydırma çubuğu

Hoşgeldin!

Selamlar… EkoHarita bilginin özgürleşmesi hayaliyle yola çıkmış bir projedir. Bunun ilk ve mütevazi adımı olan DokuWiki altyapısıyla ansiklopedimizi/terimler kütüphanemizi kurduk. Bu mini kütüphane sayesinde, bildiklerimizi ufak ufak depolayarak ve paylaşarak erişilebilir kılmak, aynı zamanda da damıtılmış bilgiyi bir araya getirerek temiz bir bilgi bankası oluşturmak niyetindeyiz. Doğa yolumuz olsun…

Bildiklerini başkalarıyla paylaşmak, Ekopedi'yi nasıl kullanacağın ile ilgili detaylı bilgi ve projeye destek olmak için ilkadim sayfasını ziyaret edebilirsin.

Sevgilerle,
Doğa Yolumuz Olsun
Ekoharita.org Ailesi
Dünya varmış! ^_^

permakultur:gıda_ormanı:gıda_ormanı

Gıda Ormanı

Nedir?

Gıda ormanı, çoğunluğu çok yıllıklardan oluşan kalıcı kültür/tarım (permakültür) yöntemidir. Gıda üretiminin ötesinde monokültür yerine çoklukültürü destekler, toprak kalitesi ve canlı çeşitliliğini arttırmayı gözetir. Kullanılan bitkiler birbirlerini olumlu yönde etkileyerek uyum içinde yaşarlar. Sistemde gıda üreten türlerin yanı sıra; ilaç, yem ve/veya yakıt olarak kullanılabilecek türlerde olabilir. Meyve ve yemiş veren ağaçlar ile destek türler olan farklı boylardaki ağaçlar, çalılar, otlar ve sarmaşıklar bir gıda ormanını oluşturabilecek elemanlardandır. 1)

Gıda Ormanı Katmanları

Gıda Ormanı Bitkileri

1.Kubbeli/Uzun Ağaç Katmanı

2.Ağaççık/Geniş Çalı Katmanı

3.Çalı Katmanı

4.Otsu Bitkiler Katmanı

5.Yerörtücü/Sürünücü Bitkiler Katmanı

6.Toprakaltı Bitkiler Katmanı

7.Dikey/Tırmanıcı Katman

8.Aquatik/Sulak Alan Katmanı

9.Mantar Katmanı
Bilgiyi paylaşmayı unutma! ;-)

permakultur/gıda_ormanı/gıda_ormanı.txt · Son değiştirilme: 2020/10/02 21:07 Değiştiren: AlperCanKilic